C# Combobox Doldurma

Çoğu yazılım geliştiricinin en az bir kere de olsa ihtiyacı olabilen C# combobox doldurma işlemi, sanılanın aksine çok karmaşık değildir. C# veritabanından combobox’a veri aktarmak ön tarafta (formlarda) oldukça kullanışlıdır. C# combobox kullanımı ile kullanıcıya listelenen sonuçlardan birisini seçtirmeyi sağlayabiliriz.

c# combobox doldurma
c# combobox doldurma

C# Combobox Doldurma

C# Combobox Veri Doldurma

Sql veritabanından veri çekme c# ile oldukça kolaydır. Ufak bir örnek ile C# combobox veri alma işlemini göreceğiz. Bu örnekte combobox içerisine Logo‘da bulunan cari hesapların unvanlarını çekeceğiz. Burada sırasıyla önce veritabanından sorguyu yazmalı, ardından yazılım tarafında gerekli kodları yazmalıyız.

 1. Bilindiği üzere Logo veritabanı içerisinde cari hesaplar, clcard tablosunda tutuluyor. O halde sorgumuz : SELECT DEFINITION_ FROM LG_008_CLCARD olmalı.
  c# combobox veri çekme
  c# combobox veri çekme
 2. Yukarıdaki sorgunun karşılığında dönecek sonuç ise aşağıdaki gibi olacaktır:
  sql sorgu sonucu
  sql sorgu sonucu
 3. Buraya kadar sorgumuzu yazdık, peki yukarıda dönen sonucu combobox içerisinde nasıl gösterebiliriz? Yani c# combobox doldurma işlemini nasıl yapabiliriz? Hepsinin cevabını sonraki adımlarda göreceğiz. Öncelikle Windows Form içerisine bir adet combobox ekliyoruz.
  c# combobox
  c# combobox

Örneğimizde sadece bir form ile çalıştığımız için ben burada kodları formun load event kısmına yazacağım. Yani form açıldığında combobox içerisine veriler otomatik olarak gelmiş olacak.

c# combobox veri ekleme
c# combobox veri ekleme

C# Combobox Veri Doldurma Kodları

Yukarıdaki sonucu alabilmek adına veritabanı tarafında işlemleri tamamladıktan sonra C# kısmını halletmek gerekiyor. Bunu yapabilmek adına da öncelikle formun üst kısmına çift tıklanmalıdır. Bu işlemden sonra Visual Studio bizi form load event kısmına atacaktır. Bu bölümde kodlarımızı yazmaya başlarız. Ancak unutulmamalıdır ki bu kodları yazmadan önce C# veritabanı bağlantısı kurulmuş olmalıdır. Aksi takdirde geliştirdiğimiz yazılımda veritabanı işlemlerini yapamayız.

combobox içini doldurma kodları
combobox içini doldurma kodları

Kodlar:

comboBox1.Items.Clear();

baglanti.Open();
SqlCommand sorgu = new SqlCommand (“SELECT DEFINITION_ FROM LG_008_CLCARD ORDER BY DEFINITION_ ASC “, baglanti);
sorgu.ExecuteNonQuery();

DataTable dt = new DataTable();
SqlDataAdapter adp = new SqlDataAdapter (sorgu);
adp.Fill (dt);

foreach (DataRow dr in dt.Rows)
{
comboBox1.Items.Add(dr[“DEFINITION_”].ToString());
}

 Not: C# combobox veri doldurma ile alakalı veya herhangi bir konuda soru sormak için iletişim formunu doldurmanız yeterli.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*