Ekran Ters Döndü Nasıl Düzelir?

Bilgisayar ile çalışanlar yılda en az birkaç kez ekran ters döndü nasıl düzelir? Sorusunu internette aratıyor. Diyelim ki yanlışlıkla ekran ters döndü, yapılması gereken; gerekli tuş kombinasyonuna basılmasıdır. Peki bilgisayarın ekranı yan döndü ise tam olarak ne yapmalıyız? Bu makalede, bilgisayarın ekranı yan döndü nasıl düzelir? Bilgisayar ekranı ters döndü ne yapmalıyım? Ekran ters döndü nasıl düzelir sorularına mutlak bir yanıt veriyoruz.

ekran ters döndü nasıl düzelir
ekran ters döndü nasıl düzelir

Ekran Ters Döndü Nasıl Düzelir?

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Ne Yapmalıyım?

Çok kolay bir şekilde ters dönen ekran nasıl düzeltilir? Ekran yan döndü ise, ekran döndürme tuşları ile ekran düzeltme ayarları yapmamız gerekir. Bu problemi düzeltmenin iki yolu vardır;

masaüstünde ekran ters döndü
masaüstünde ekran ters döndü

 

 1. Masaüstünü yan çevirme işlemi için öncelikle ekran döndürme tuşları hangileridir onu bilmek gerekli. Ctrl + alt + yukarı ok tuşlarına basılırsa Windows masaüstü ekran döndürme işlemini başarıyla tamamlamış olursunuz.
  windows 10 ekran yönü değiştirme kısayolu
  windows 10 ekran yönü değiştirme kısayolu
 2. Yukarıdaki ekran döndürme tuşları haricinde alt gr + üst ok tuşuna basılırsa ekran yönü değiştirme işlemini tamamlamış olursunuz.
  windows 10 ekran döndürme kısayolu
  windows 10 ekran döndürme kısayolu

Yukarıdaki işlem adımları tamamlandıktan sonra, eğer tekrardan Windows ekran döndürme tuşlarına basmazsanız ekranınız olması gerektiği gibi normal pozisyonda olacaktır.Yukarıdaki çözüme ek olarak bir yöntem daha var:

Bilgisayarın Ekranı Yan Döndü Nasıl Düzelir?

Eğer ekran ters döndü ise yukarıdaki çözüm uygulanabilir, buna ek olarak başka bir metot da denenebilir. Bu metot klavye kısayol tuşlarından ziyade mouse ile çalışmayı kapsıyor. Windows ekran döndürme nasıl yapılır veya ekran ters döndü nasıl düzelir bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririm.

 1. Masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayıp açılan menüde görünüm seçeneğine tıklanır.
  ekran döndürme
  ekran döndürme
 2. Açılan pencerede tek yapılması gereken ise yön kutucuğunu yatay olarak seçmek ve ardından kayıt etmek.
  ekran döndürme bilgisayar
  ekran döndürme bilgisayar

İster herhangi bir ekranı ters çevirme tuşu ile, isterseniz ikinci yöntemi uygulayarak ekran ters döndü nasıl düzelir? Sorusunu yanıtlayıp probleminizi çözebilirsiniz.

laptop ekranı ters döndü nasıl düzeltebilirim
laptop ekranı ters döndü nasıl düzeltebilirim

Not: Eğer ekran ters döndü nasıl düzelir bilmiyorsanız veya makale ile alakalı sormak istediğiniz sorular varsa, iletişim formunu doldurarak sorabilirsiniz.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*